Chceš byť starostom? Skús najprv počítačový simulátor !

Autor: Filip Vítek | 17.11.2010 o 22:33 | (upravené 18.11.2010 o 7:51) Karma článku: 3,71 | Prečítané:  1102x

Šoférsky novic musí prejsť najprv trenažérom a cvičiskom, kým mu dovolia vyjsť autom aj do reálnej premávky. Je to samozrejme kvôli bezpečnosti nás ostatných, ide tu predsa o veľké materiálne škody, občas aj o život. Preto mi vždy prebehne mráz po chrbte, že novic starosta či primátor vhupne rovno "do premávky" ... A pritom tu ide o nemalé materiálne škody ... a občas aj o život ... teda minimálne o jeho kvalitu ... V komunálnej politike totiž cvičisko neexistuje. Teda presnejšie neexistovalo doteraz ... (link na simulátor je nižšie, v dolnej časti blogu)

Každý z nás, kto je držiteľom vodičského oprávnenia si iste s nostalgiou spomenie na to zovretie v žalúdku, keď v autoškole dokončil "kosenie" trávnikov popri digitálnej vozovke a prvý krát vstúpil do reálneho auta na cvičisku. Teda každý okrem mojho kamoša Martina, ktorý obrátil vozidlo autoškoly na strechu prvý krát už priamo na cvičisku ... (ale o tom príbehu niekedy inkodedy)

Cítili sme vtedy pocit zodpovednosti a možno strachu o zdravie svoje a inštruktorovo. V prípade cholerickejších inštruktorov aj o ich duševný element zdravia. A tak to asi je správne. Dodáva nám to rešpekt pred situáciou a "upravuje" mieru sebaistoty.

Je preto škoda, že v komunálnej politike cvičisko neexistuje. Ak sa rozhliadnem okolo seba, plagáty a bilboardy komunálnych politikov dávajú jasne najavo, že s pokorou a rešpektom sa príliš v komunálnych kruhoch nerozhadzuje. Utvrdzujú ma v tom najmä plagáty, kde kandidát sľubuje veci, ktoré nebudú v jeho kompetenci, ak ho zvolia, prípadne bohorovne sľubuje to isté, čo pred 4 rokmi, napriek tomu, že bol tie 4 roky vo funkcii.

V dnešnej pokrokovej dobe máme už simulátori na všetko, čo v sebe nesie podstatné riziko. Piloti majú letecké simulátory, vodiči tie autoškolové, burzoví makléri a dokonca aj menšie firmy už majú k dipozícii trenažér pre svojich expertov, na ktorých dokážu ich schopnosti nielen poriadne prevetrať ale aj zdokonaliť. Je preto škoda, že neexistuje simulátor aj pre komunálneho politika. Niektorí z Vás možno budú namietať, že Simcity a iné strategické hry predsa túto úlohu čiastočne plnia, realita však je taká, že v Simcity Vás nepodrazí zastupiteľstvo pri hlasovaní o kľúčovom nariadení a občania sa Vám nevyhýbajú plateniu daní. Ani klávesnica sa Vám nezaleje vodou, keď k Vám do mesta dorazí povodňová vlna.

Faktom teda je, že naši komunálni politici hneď na prvý krát sadajú priamo do "premávky našich životov" a to často bez patrične osvetleného veľkého "L" na streche a dokonca bez elementárnej znalosti križovatiek. Zostáva teda výzvou, kedy sa dočkáme riadnej aplikácie na prevetranie kandidátov na našich zástupcov v mestách a obciach. Som zvedavý, kedy prvá firma príjde s hrou "Primátor 2000" alebo "Miestny poslanec 3000".

Do toho momentu si musíme vystačiť iba s vtipnou "náhradou" cvičiska, ktorá sa pod nadčasovým názvom STAROSTA 4000 :)) začala šíriť po slovenskom Facebooku:

... Vyskúšaj si trenažér STAROSTA 4000

Vrele odporúčam, je to prinajmenšom veľmi odľahčený pohľad na to, ako viesť mesto.

PS: Otázkou zostáva len koľko bodov by ste mali od svojho kandidáta očakávať. Tak potrénujte chvíľu na tom "cvičisku" a keď budete mať viac ako 35 bodov, skúste vyzvať na súboj svojho skutočného starostu alebo primátora. Príjemnú zábavu !

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Za státisíce dolárov 30 miliárd škody. Ako sa terorizmus vypláca

Kým panuje zmätok, je možné za teroristu kohokoľvek, kto nám oponuje.

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi.

ŠPORT

Na Gire sa ukázali talenty i šprintér, ktorý bude trápiť Sagana

Najzaujímavejšie momenty stého ročníka Giro d'Italia.


Už ste čítali?